Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Bauhaus Range Matt Bronze Switches & Sockets, BH9 - 2 Gang TV Coaxial Socket
SKU: BH9.922.BK
Regular price
£23.98 GBP
Sale price
£29.97 GBP
On Sale
Description
Bauhaus Range Matt Bronze Switches & Sockets, BH9
2 Gang TV Coaxial Socket from the Bauhaus Range with Black trim.
| Stock Code | BH9.922.BK |
| Range | Bauhaus Range |
| Range and Finish | Bauhaus Range Matt Bronze Switches & Sockets, BH9 |
| Category | Data and Media |
| Sub Category | TV and Satellite Sockets |
| Insert Type | 2 Gang TV Coaxial Socket |
| Trim | Black |
| Plate Height | 86 mm |
| Plate Width | 86 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 3041 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.