Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Executive Range Antique Brass Switches & Sockets, EX91 - 1G 13A Socket with USB-A+C
SKU: C-EX91.2459.ABB
Regular price
£58.12 GBP
Sale price
£72.65 GBP
On Sale
Description
Executive Range Antique Brass Switches & Sockets, EX91
1G 13A Socket with USB-A+C from the Executive Range in Antique Brass.
| Stock Code | C-EX91.2459.ABB |
| Range | Executive Range |
| Range and Finish | Executive Range Antique Brass Switches & Sockets, EX91 |
| Category | Power Sockets |
| Sub Category | USB Plug Sockets |
| Insert Type | 1G 13A Socket with USB-A+C |
| Switch Finish | Antique Brass |
| Trim | Black |
| Plate Height | 92 mm |
| Plate Width | 92 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | 13 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 1363, BS EN 5733, BS EN 60950-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.