Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Executive Range Matt Bronze Switches & Sockets, EX9 - 4 Gang Rocker Switch
SKU: EX9.530.DBZ
Regular price
£63.37 GBP
Sale price
£79.21 GBP
On Sale
Description
Executive Range Matt Bronze Switches & Sockets, EX9
4 Gang Rocker Switch from the Executive Range in Matt Bronze.
| Stock Code | EX9.530.DBZ |
| Range | Executive Range |
| Range and Finish | Executive Range Matt Bronze Switches & Sockets, EX9 |
| Category | Rocker Light Switches |
| Sub Category | Rocker Light Switches |
| Insert Type | 4 Gang Rocker Switch |
| Switch Finish | Matt Bronze |
| Trim | Black |
| Plate Height | 92 mm |
| Plate Width | 152 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | 10 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.