Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Studio Range Antique Brass Switches & Sockets, Y91 - 1 Gang Secondary Line Socket
SKU: Y91.266.BK-S
Regular price
£27.76 GBP
Sale price
£34.70 GBP
On Sale
Description
Studio Range Antique Brass Switches & Sockets, Y91
1 Gang Secondary Line Socket from the Studio Range with Black trim.
| Stock Code | Y91.266.BK-S |
| Range | Studio Range |
| Range and Finish | Studio Range Antique Brass Switches & Sockets, Y91 |
| Category | Data and Media |
| Sub Category | Telephone and Data Sockets |
| Insert Type | 1 Gang Secondary Line Socket |
| Trim | Black |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 88 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 3041 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.