Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 Switches & Sockets, QL9 - 20A Double Pole Switch with Neon
SKU: QL9.106.DBZ
Regular price
£37.12 GBP
Sale price
£46.40 GBP
On Sale
Description
Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 Switches & Sockets, QL9
20A Double Pole Switch with Neon from the Stylist Bronze Range in Matt Bronze.
| Stock Code | QL9.106.DBZ |
| Range | Stylist Bronze Range |
| Range and Finish | Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 |
| Category | Double Pole Switches |
| Sub Category | Double Pole Switches |
| Insert Type | 20A Double Pole Switch with Neon |
| Switch Finish | Matt Bronze |
| Trim | Black |
| Plate Height | 86 |
| Plate Width | 86 |
| Hole Center | 60.3 |
| Box Depth | 35 |
| Current | 20 Amp |
| Voltage | 230V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.