Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 Switches & Sockets, QL9 - Single Socket (13 Amp)
SKU: QL9.140.DBZ
Regular price
£24.82 GBP
Sale price
£31.03 GBP
On Sale
Description
Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 Switches & Sockets, QL9
Single Socket (13 Amp) from the Stylist Bronze Range in Matt Bronze.
| Stock Code | QL9.140.DBZ |
| Range | Stylist Bronze Range |
| Range and Finish | Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 |
| Category | Power Sockets |
| Sub Category | Plug Sockets |
| Insert Type | Single Socket (13 Amp) |
| Switch Finish | Matt Bronze |
| Trim | Black |
| Plate Height | 86 mm |
| Plate Width | 86 mm |
| Hole Center | 60.3 mm |
| Box Depth | 35 mm |
| Current | 13 Amp |
| Voltage | 230V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 1363 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.