Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 Switches & Sockets, QL9 - 1G Multi Location Primary Dimmer
Description
Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 Switches & Sockets, QL9
1G Multi Location Primary Dimmer from the Stylist Bronze Range in Matt Bronze.
| Stock Code | QL9.360.MLP |
| Range | Stylist Bronze Range |
| Range and Finish | Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 |
| Category | Dimmers |
| Sub Category | Multi Location Dimmer Switches (Compatible with LED bulbs) |
| Insert Type | 1G Multi Location Primary Dimmer |
| Switch Finish | Matt Bronze |
| Trim | Trimless |
| Plate Height | 86 mm |
| Plate Width | 86 mm |
| Hole Center | 60.3 mm |
| Box Depth | 35 mm |
| Voltage | 230V |
| Power | Max 120 W - 10 Lamps |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-2-1 |
Indoor use only
For dimming from 2 or 3 positions, use 1 primary dimmer with 1 or 2 secondary dimmers. Or use 1 primary dimmer with 1 or 2 retractive switches.
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.