Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Aged Pewter Switches & Sockets, XAP - 4 Gang Toggle Switch
SKU: XAP.2430.AP
Regular price
£98.96 GBP
Sale price
£123.70 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Aged Pewter Switches & Sockets, XAP
4 Gang Toggle Switch from the Vintage Range in Aged Pewter.
| Stock Code | XAP.2430.AP |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Aged Pewter Switches & Sockets, XAP |
| Category | Classic Toggle Light Switches |
| Sub Category | Classic Toggle Light Switches |
| Insert Type | 4 Gang Toggle Switch |
| Switch Finish | Aged Pewter |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | 20 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.