Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Gloss White Switches & Sockets, XGL - Double Socket (13 Amp)
SKU: XGL.150.W
Regular price
£30.24 GBP
Sale price
£37.80 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Gloss White Switches & Sockets, XGL
Double Socket (13 Amp) from the Vintage Range in White.
| Stock Code | XGL.150.W |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Gloss White Switches & Sockets, XGL |
| Category | Power Sockets |
| Sub Category | Plug Sockets |
| Insert Type | Double Socket (13 Amp) |
| Switch Finish | White |
| Trim | White |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | 13 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 1363 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.