Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Matt White Switches & Sockets, XWH - 1 Gang Rocker Switch
SKU: XWH.100.W
Regular price
£18.88 GBP
Sale price
£23.60 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Matt White Switches & Sockets, XWH
1 Gang Rocker Switch from the Vintage Range in White.
| Stock Code | XWH.100.W |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Matt White Switches & Sockets, XWH |
| Category | Rocker Light Switches |
| Sub Category | Rocker Light Switches |
| Insert Type | 1 Gang Rocker Switch |
| Switch Finish | White |
| Trim | White |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 88 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 25 |
| Current | 10 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.