Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Polished Brass Switches & Sockets, X01 - 1 Gang Non-Isolated TV Coaxial Socket
SKU: X01.121.BK
Regular price
£22.45 GBP
Sale price
£28.06 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Polished Brass Switches & Sockets, X01
1 Gang Non-Isolated TV Coaxial Socket from the Vintage Range in Black.
| Stock Code | X01.121.BK |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Polished Brass Switches & Sockets, X01 |
| Category | Data and Media |
| Sub Category | TV and Satellite Sockets |
| Insert Type | 1 Gang Non-Isolated TV Coaxial Socket |
| Switch Finish | Black |
| Trim | Black |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 88 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 3041 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.