Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Polished Brass Switches & Sockets, X01 - 1 Gang TED Dimmer (Compatible with LED Lamps)
SKU: X01.260.TED
Regular price
£62.37 GBP
Sale price
£77.96 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Polished Brass Switches & Sockets, X01
1 Gang TED Dimmer (Compatible with LED Lamps) from the Vintage Range in Polished Brass.
| Stock Code | X01.260.TED |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Polished Brass Switches & Sockets, X01 |
| Category | Dimmers |
| Sub Category | TED Dimmer Light Switches (Compatible with LED bulbs) |
| Insert Type | 1 Gang TED Dimmer (Compatible with LED Lamps) |
| Switch Finish | Polished Brass |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 88 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Power | Max 120 W - 10 Lamps Trailing Edge |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 55014, BS EN 60669-2-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.