Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Polished Brass Switches & Sockets, X01 - 4 Gang Dimmer 250 watts (Compatible with halogen/ incandescent bulbs)
SKU: X01.290.250
Regular price
£96.49 GBP
Sale price
£120.61 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Polished Brass Switches & Sockets, X01
4 Gang Dimmer 250 watts (Compatible with halogen/ incandescent bulbs) from the Vintage Range in Polished Brass.
| Stock Code | X01.290.250 |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Polished Brass Switches & Sockets, X01 |
| Category | Dimmers |
| Sub Category | Dimmer Light Switches (Compatible with halogen/ incandescent bulbs) |
| Insert Type | 4 Gang Dimmer 250 watts (Compatible with halogen/ incandescent bulbs) |
| Switch Finish | Polished Brass |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Power | 40 W - 250 W Leading Edge |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 55014, BS EN 60669-2-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.