Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Polished Chrome Switches & Sockets, X02 - 3 Gang Rocker Switch
SKU: X02.120.BK
Regular price
£27.40 GBP
Sale price
£34.25 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Polished Chrome Switches & Sockets, X02
3 Gang Rocker Switch from the Vintage Range in Black.
| Stock Code | X02.120.BK |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Polished Chrome Switches & Sockets, X02 |
| Category | Rocker Light Switches |
| Sub Category | Rocker Light Switches |
| Insert Type | 3 Gang Rocker Switch |
| Switch Finish | Black |
| Trim | Black |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 88 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 25 |
| Current | 10 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.