Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Rustic Brass Switches & Sockets, XRB - 5 Amp 3 Round Pin Socket
SKU: XRB.182.BK
Regular price
£33.56 GBP
Sale price
£41.95 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Rustic Brass Switches & Sockets, XRB
5 Amp 3 Round Pin Socket from the Vintage Range in Black.
| Stock Code | XRB.182.BK |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Rustic Brass Switches & Sockets, XRB |
| Category | Power Sockets |
| Sub Category | Unswitched Socket |
| Insert Type | 5 Amp 3 Round Pin Socket |
| Switch Finish | Black |
| Trim | Black |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 88 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | 4 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 546 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.