Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Rustic Copper Switches & Sockets, XRC - 45A Cooker Unit + 13A Socket
SKU: XRC.162.BK
Regular price
£57.45 GBP
Sale price
£71.81 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Rustic Copper Switches & Sockets, XRC
45A Cooker Unit + 13A Socket from the Vintage Range in Black.
| Stock Code | XRC.162.BK |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Rustic Copper Switches & Sockets, XRC |
| Category | Double Pole Switches |
| Sub Category | Cooker Switches |
| Insert Type | 45A Cooker Unit + 13A Socket |
| Switch Finish | Black |
| Trim | Black |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 48 |
| Current | 45 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 4177, BS 1363 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.