Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Rustic Copper Switches & Sockets, XRC - 3G Mixed Toggle Dimmer Switch 2xToggle 1xTED
SKU: XRC-2TOG-1TED
Regular price
£151.25 GBP
Sale price
£189.06 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Rustic Copper Switches & Sockets, XRC
3G Mixed Toggle Dimmer Switch 2xToggle 1xTED from the Vintage Range in Rustic Copper.
| Stock Code | XRC-2TOG-1TED |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Rustic Copper Switches & Sockets, XRC |
| Category | Mixed Toggle Dimmer Light Switches |
| Sub Category | Mixed Toggle Dimmer Light Switches |
| Insert Type | 3G Mixed Toggle Dimmer Switch 2xToggle 1xTED |
| Switch Finish | Rustic Copper |
| Trim | Rustic Copper |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | Switch rated 20 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Power | Max 120 W and 10 bulbs per dimmer module trailing edge |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 55014, BS EN 60669-2-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.