Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Windsor Range Matt Black Switches & Sockets, WBK - 1 Gang Toggle Switch
SKU: WBK.2400.BK
Regular price
£44.90 GBP
Sale price
£56.12 GBP
On Sale
Description
Windsor Range Matt Black Switches & Sockets, WBK
1 Gang Toggle Switch from the Windsor Range in Matt Black.
| Stock Code | WBK.2400.BK |
| Range | Windsor Range |
| Range and Finish | Windsor Range Matt Black Switches & Sockets, WBK |
| Category | Classic Toggle Light Switches |
| Sub Category | Classic Toggle Light Switches |
| Insert Type | 1 Gang Toggle Switch |
| Switch Finish | Matt Black |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 88 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | 20 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.