Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Windsor Range Matt Brass Switches & Sockets, WN40 - 3 Gang Toggle Switch
SKU: WN40.2420.SB
Regular price
£99.26 GBP
Sale price
£124.08 GBP
On Sale
Description
Windsor Range Matt Brass Switches & Sockets, WN40
3 Gang Toggle Switch from the Windsor Range in Matt Brass.
| Stock Code | WN40.2420.SB |
| Range | Windsor Range |
| Range and Finish | Windsor Range Matt Brass Switches & Sockets, WN40 |
| Category | Classic Toggle Light Switches |
| Sub Category | Classic Toggle Light Switches |
| Insert Type | 3 Gang Toggle Switch |
| Switch Finish | Matt Brass |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | 20 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.