Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Windsor Range Matt Brass Switches & Sockets, WN40 - 3G Multi Location Primary Dimmer
Description
Windsor Range Matt Brass Switches & Sockets, WN40
3G Multi Location Primary Dimmer from the Windsor Range in Matt Brass.
| Stock Code | WN40.580.MLP |
| Range | Windsor Range |
| Range and Finish | Windsor Range Matt Brass Switches & Sockets, WN40 |
| Category | Dimmers |
| Sub Category | Multi Location Dimmer Switches (Compatible with LED bulbs) |
| Insert Type | 3G Multi Location Primary Dimmer |
| Switch Finish | Matt Brass |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Power | Max 100 W - 10 Lamps |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-2-1 |
Indoor use only
For dimming from 2 or 3 positions, use 1 primary dimmer with 1 or 2 secondary dimmers. Or use 1 primary dimmer with 1 or 2 retractive switches.
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.