Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Bauhaus Range Matt Bronze Switches & Sockets, BH9 - 1 Gang Intermediate Rocker Switch
SKU: BH9.101.BK
Regular price
£21.14 GBP
Sale price
£26.43 GBP
On Sale
Description
Bauhaus Range Matt Bronze Switches & Sockets, BH9
1 Gang Intermediate Rocker Switch from the Bauhaus Range in Black.
| Stock Code | BH9.101.BK |
| Range | Bauhaus Range |
| Range and Finish | Bauhaus Range Matt Bronze Switches & Sockets, BH9 |
| Category | Rocker Light Switches |
| Sub Category | Rocker Light Switches |
| Insert Type | 1 Gang Intermediate Rocker Switch |
| Switch Finish | Black |
| Trim | Black |
| Plate Height | 86 mm |
| Plate Width | 86 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 25 |
| Current | 10 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.