Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Studio Range Matt Bronze Switches & Sockets, Y09 - 2G 13A Socket with USB-A+C
SKU: C-Y09.2559.DBZ
Regular price
£66.31 GBP
Sale price
£82.89 GBP
On Sale
Description
Studio Range Matt Bronze Switches & Sockets, Y09
2G 13A Socket with USB-A+C from the Studio Range in Matt Bronze.
| Stock Code | C-Y09.2559.DBZ |
| Range | Studio Range |
| Range and Finish | Studio Range Matt Bronze Switches & Sockets, Y09 |
| Category | Power Sockets |
| Sub Category | USB Plug Sockets |
| Insert Type | 2G 13A Socket with USB-A+C |
| Switch Finish | Matt Bronze |
| Trim | Black |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | 13 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 1363 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.