Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Executive Range Satin Brass with Polished Brass Switches & Sockets, EX14 - 2 Gang Master Line Socket
SKU: EX14.692.BK-M
Regular price
£45.23 GBP
Sale price
£56.54 GBP
On Sale
Description
Executive Range Satin Brass with Polished Brass Switches & Sockets, EX14
2 Gang Master Line Socket from the Executive Range with Black trim.
| Stock Code | EX14.692.BK-M |
| Range | Executive Range |
| Range and Finish | Executive Range Satin Brass with Polished Brass Switches & Sockets, EX14 |
| Category | Data and Media |
| Sub Category | Telephone and Data Sockets |
| Insert Type | 2 Gang Master Line Socket |
| Trim | Black |
| Plate Height | 92 mm |
| Plate Width | 92 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS 3041 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.