Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Executive Range Satin Nickel with Polished Brass Switches & Sockets, EX15 - 3 Gang Rocker Switch Twin Plate
SKU: EX15.520.PBW
Regular price
£52.75 GBP
Sale price
£65.94 GBP
On Sale
Description
Executive Range Satin Nickel with Polished Brass Switches & Sockets, EX15
3 Gang Rocker Switch Twin Plate from the Executive Range in Polished Brass.
| Stock Code | EX15.520.PBW |
| Range | Executive Range |
| Range and Finish | Executive Range Satin Nickel with Polished Brass Switches & Sockets, EX15 |
| Category | Rocker Light Switches |
| Sub Category | Rocker Light Switches |
| Insert Type | 3 Gang Rocker Switch Twin Plate |
| Switch Finish | Polished Brass |
| Trim | White |
| Plate Height | 92 mm |
| Plate Width | 92 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 35 |
| Current | 10 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.