Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Executive Range Satin Nickel with Polished Brass Switches & Sockets, EX15 - 3 Gang TED Dimmer (Compatible with LED Lamps)
SKU: EX15.580.TED
Regular price
£144.97 GBP
Sale price
£181.21 GBP
On Sale
Description
Executive Range Satin Nickel with Polished Brass Switches & Sockets, EX15
3 Gang TED Dimmer (Compatible with LED Lamps) from the Executive Range in Polished Brass.
| Stock Code | EX15.580.TED |
| Range | Executive Range |
| Range and Finish | Executive Range Satin Nickel with Polished Brass Switches & Sockets, EX15 |
| Category | Dimmers |
| Sub Category | TED Dimmer Light Switches (Compatible with LED bulbs) |
| Insert Type | 3 Gang TED Dimmer (Compatible with LED Lamps) |
| Switch Finish | Polished Brass |
| Trim | Trimless |
| Plate Height | 92 mm |
| Plate Width | 152 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Power | Max 120 W - 10 Lamps Trailing Edge |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 55014, BS EN 60669-2-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.