Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 Switches & Sockets, QL9 - Shaver Socket Output Voltage 110/240V
SKU: QL9.185.BK
Regular price
£59.62 GBP
Sale price
£74.53 GBP
On Sale
Description
Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 Switches & Sockets, QL9
Shaver Socket Output Voltage 110/240V from the Stylist Bronze Range in Matt Bronze.
| Stock Code | QL9.185.BK |
| Range | Stylist Bronze Range |
| Range and Finish | Stylist Bronze Square Flat Plate Switches and Sockets, QL9 |
| Category | Power Sockets |
| Sub Category | Shaver Sockets |
| Insert Type | Shaver Socket Output Voltage 110/240V |
| Switch Finish | Matt Bronze |
| Trim | Black |
| Plate Height | 147 mm |
| Plate Width | 86 mm |
| Hole Center | 120.6 mm |
| Box Depth | 48 mm |
| Voltage | 230V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 92658-2-5 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.