Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Elite Flat Plate Range Satin Nickel Switches & Sockets, T05 - Shaver Socket Output Voltage 110/240V
SKU: T05.985.BK
Regular price
£55.34 GBP
Sale price
£69.18 GBP
On Sale
Description
Elite Flat Plate Range Satin Nickel Switches & Sockets, T05
Shaver Socket Output Voltage 110/240V from the Elite Flat Plate Range with Black trim.
| Stock Code | T05.985.BK |
| Range | Elite Flat Plate Range |
| Range and Finish | Elite Flat Plate Range Satin Nickel Switches & Sockets, T05 |
| Category | Power Sockets |
| Sub Category | Shaver Sockets |
| Insert Type | Shaver Socket Output Voltage 110/240V |
| Trim | Black |
| Plate Height | 147 mm |
| Plate Width | 86 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 48 |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 92658-2-5 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.