Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Winchester Range Satin Nickel Switches & Sockets, W05 - 6A Triple Pole Fan Isolator Switch
SKU: W05.2990.SN
Regular price
£38.23 GBP
Sale price
£47.79 GBP
On Sale
Description
Winchester Range Satin Nickel Switches & Sockets, W05
6A Triple Pole Fan Isolator Switch from the Winchester Range in Satin Nickel.
| Stock Code | W05.2990.SN |
| Range | Winchester Range |
| Range and Finish | Winchester Range Satin Nickel Switches & Sockets, W05 |
| Category | Double Pole Switches |
| Sub Category | Fan Isolator Switches |
| Insert Type | 6A Triple Pole Fan Isolator Switch |
| Switch Finish | Satin Nickel |
| Trim | Black |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 88 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 60.3 mm |
| Box Depth | 25 |
| Current | 6 Amp |
| Voltage | 230 V |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-1, BS EN 60947-3 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.