Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Aged Pewter Switches & Sockets, XAP - 4G Multi Location Secondary Dimmer
Description
Vintage Range Aged Pewter Switches & Sockets, XAP
4G Multi Location Secondary Dimmer from the Vintage Range in Aged Pewter.
| Stock Code | XAP.290.MLS |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Aged Pewter Switches & Sockets, XAP |
| Category | Dimmers |
| Sub Category | Multi Location Dimmer Switches (Compatible with LED bulbs) |
| Insert Type | 4G Multi Location Secondary Dimmer |
| Switch Finish | Aged Pewter |
| Trim | Trimless |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Power | Max 100 W - 10 Lamps |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 60669-2-1 |
Indoor use only
For dimming from 2 or 3 positions, use 1 primary dimmer with 1 or 2 secondary dimmers. Or use 1 primary dimmer with 1 or 2 retractive switches.
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.