Prices Exclude VAT
Non-Stock Item* - 4-5 days delivery approx
Vintage Range Matt White Switches & Sockets, XWH - 3 Gang TED Dimmer (Compatible with LED Lamps)
SKU: XWH.280.TED
Regular price
£140.54 GBP
Sale price
£175.68 GBP
On Sale
Description
Vintage Range Matt White Switches & Sockets, XWH
3 Gang TED Dimmer (Compatible with LED Lamps) from the Vintage Range in Matt White.
| Stock Code | XWH.280.TED |
| Range | Vintage Range |
| Range and Finish | Vintage Range Matt White Switches & Sockets, XWH |
| Category | Dimmers |
| Sub Category | TED Dimmer Light Switches (Compatible with LED bulbs) |
| Insert Type | 3 Gang TED Dimmer (Compatible with LED Lamps) |
| Switch Finish | Matt White |
| Plate Height | 88 mm |
| Plate Width | 148 mm |
| Hole Center | Box Fixing = 120.6 mm |
| Box Depth | 35 |
| Voltage | 230 V |
| Power | Max 120 W - 10 Lamps Trailing Edge |
| Terminal Capacity | 4 mm2 |
| Earth Terminal Capacity | 5 mm2 |
| Class 1 | Face plate must be earthed |
| Operating Temp. | -5°C - 40°C |
| Standard | BS EN 55014, BS EN 60669-2-1 |
Indoor use only
Box Contains: Electrical wiring accessory and all fixing screws and fasteners. Wall box NOT included.
Non - Stock Item 5-7 days Delivery Approx.